Chcete-li posilovat horní polovinu těla, zvýšit svou ohebnost či pohyblivost a hledáte chytrou pomůcku, která nezabere mnoho místa, bradla jsou skvělou volbou. Efektivně na nich procvičíte břišní svaly, ramena, hrudník a triceps.
Na výběr však máte široké spektrum možností a pokud nevíte, jaká bradla budou pro vás nejlepší, sepsali jsme několik tipů, jak při nákupu postupovat a co si všímat, abyste dostali to, co si představujete a cvičení na nich si užili.
Který typ bradel chcete?
Existuje několik základních druhů bradel. Odlišují se od sebe zejména tím, jaké druhy cviků na nich můžete cvičit, ale také svojí konstrukcí a doplňkovým vybavením zvyšujícím komfort při tréninku.
Základní druhy bradel
Asi nejběžnější jsou volně stojící bradla – jedna nebo dvě tyče spojené zespoda v určené vzdálenosti, ideální pro gymnastiku a cvičení. Vyznačují se velkou stabilitou. Některé modely stacionárních bradel mají možnost regulovat vzdálenost. Procvičíte na nich různé typy shybů, kliků, přítahů a visů a poslouží nejen začátečníkům, ale také pokročilým.
Kromě nich máte na výběr samostatně stojící bradla bez spojení, která můžete od sebe pohybovat a jejich vzdálenost regulovat podle potřeby při konkrétním tréninku, takže jsou vhodná pro každého.
Dalším oblíbeným druhem jsou multifunkční bradla. Jsou nižší než předchozí modely a nejlépe na nich procvičíte svaly zad a horních končetin například kliky. Dalším typem jsou bradla na zeď. Jsou spratné a velmi stabilní, ale můžete na nich cvičit jen omezený repertoár cviků.
Speciální kategorií jsou bradla kombinovaná s hrazdou, která jsou praktickým multifunkčním zařízením pro komplexní domácí trénink.
Zaostřeno na technické parametry
Začněte hmotnostním limitem. Ten je důležitý zejména pro bezpečnost. Bradla, která nejsou spojena, mívají zpravidla nižší nosnost než bradla spojená. Maximální hmotnost uživatele, pro kterou je konkrétní model určen, rozhodně nepřekračujte. Při intenzivním tréninku byste mohli snadno přijít k úrazu.
Jak vybrat bradla na cvičení?
Možnosti regulace výšky bradel a jejich vzdálenosti vám dovolí zpestřit si paletu cviků, takže hledáte-li všestrannější bradla, je výhodné, pokud si na bradlech můžete zvolit různé úrovně výškového nastavení tyčí, spodního příčného nosníku, ale i šířky rozestupu bradel.
Zvýšený komfort a bezpečnost
Detaily jako pěnové rukojeti na bradlech či loketní opěrky zvyšují komfort při cvičení. Aby vám ruce nekloužou, při cvičení jsou vhodné rukavice, které zabrání vzniku puchýřů. Pryžové podložky nebo plastové nožičky zabezpečují lepší stabilitu i při intenzivnějším tréninku a starají se io to, aby bradla nesmýkala po podlaze a nepoškrábala ji.
Kvalitní materiál a kovové součásti by měly pevně držet na svém místě, aby nehrozilo jejich vypadnutí, což může vést až k úrazu při cvičení. Rovněž je výborné, je-li kovová konstrukce ošetřena nátěrem proti korozi.
Svou domácí posilovnu můžete snadno a rychle vybavit kvalitními bradly pro začátečníky i pokročilé. Navštivte https://hop-sport.sk/bradle/ a najděte si model přesně pro vás, díky kterému můžete pracovat na své vysněné postavě. Investice do zdraví a zlepšení kondice se vždy vyplatí!