Zoom na půst: Co se během něho děje v těle a proč je tak účinný?

Date:

Share post:

Základem krásné postavy je zdravá strava a rozumný kalorický příjem. Pokud si ho dlouhodobě hlídáte a upřednostňujete zdravá jídla, děláte pro své tělo to nejlepší. Pokud však máte pocit, že v poslední době jste svou životosprávu dost zanedbali a přibrali jste i pár nechtěných kilo navíc, kterých byste se chtěli co nejdříve zbavit, pak je pro vás velmi vhodným řešením půst. Pojďte spolu s námi poznat, proč je tak účinný.

Jedno jídlo denně a dost. Jinak půst, kterému se říká také OMAD (One Meal a Day). Způsob stravování, který lidé využívají už tisíciletí. Co se během něho děje v těle a jak ovlivňuje náš metabolismus?

Nejčastěji přibíráme tehdy, když konzumujeme příliš mnoho sacharidů. Právě sacharidy totiž naše tělo zásobují energií v podobě glukózy a ta je pro naše tělo nejpreferovanějším zdrojem paliva pro běžný chod. Tělo tedy není nuceno čerpat energii z tukových zásob, což způsobuje, že narůstají.

Dlouhodobá absence sacharidů však vyčerpá veškerou dostupnou glukózu a přiměje naše tělo, aby mu jako zdroj energie sloužily tukové zásoby. A tady přichází na řadu půst – dieta OMAD.

Tělo během půstu, tedy během konzumace jednoho jídla za den, vysílá signál tukovým buňkám, aby se začaly rozkládat a začaly tak fungovat jako alternativní zdroj paliva. Tato změna netrvá dlouho, neboť ani způsob stravování ve stylu OMAD není určen pro dlouhodobější období.

Jak si vykládat jídlo dne
Někteří zastánci diety OMAD tvrdí, že je jedno, co všechno si během půstu položíte na talíř, ale nejdůležitější je, abyste své jediné jídlo dne zkonzumovali během jedné hodiny, kterou si vyhradíte na stravování – ráno nebo večer, volba je na vás. Výhodou tohoto přístupu k půstu je, že nemusíte počítat kalorie a můžete si dopřát vše, na co máte chuť – zdravé i nezdravé/sladké i slané. I když se nebudete nijak omezovat, OMAD vám přinese určité výsledky, jelikož tělo využívá jako zdroj energie tuk. Výhody však mohou převážit rizika a proto se více doporučuje jiný, rozumnější způsob diety OMAD.

Je jím zdraví prospěšnější a efektivnější půst, během kterého budete konzumovat jen nutričně bohatá a vyvážená jídla, přičemž jedno jídlo by nemělo přesahovat 1200 kalorií. Jídla musí obsahovat dostatek sacharidů, bílkovin a tuků. Přece jen, pokud se konzumuje jen jedno jídlo za den, tělo potřebuje dostatečný příjem každé makroživiny, aby fungovalo tak, jak má.

Během půstu je třeba přijímat i dostatečné množství čisté vody, ale povolena je i káva, avšak jen černá, bez ničeho. Tekutiny si můžete doplňovat také neochuceným čajem. Rovněž můžete užívat i doplňky stravy, například vitamíny a minerály.

- Reklama -PR články

Další články autora

Plazmový řezací stroj – nejlepší volba pro precizní dělení kovů

Řezání plazmou je rychlé, efektivní a přesné. Plazma dosahuje velmi vysokých teplot, díky čemuž nabízí řadu výhod oproti...

Porovnání parametrů TunnelBear VPN Unlimited vs Oeck VPN: Co vybrat?

Jaká VPN má lepší parametry: Tunnel Bear VPN Unlimited, nebo se spíše vyplatí Oeck VPN? Porovnali jsme obě...

Rozvoz pravé italské kuchyně nyní v Brně i Olomouci

Patříte mezi milovníky italské kuchyně, ale nechcete se spokojit s polotovary a náhražkami? Máme pro vás dobrou zprávu! Italská...

Elektro revize: Kompletní služby pro bezproblémový chod elektra

Elektrospotřebiče, rozvody a další zařízení potřebují pravidelné kontroly. Ty zajišťují bezpečný chod zajištění a jsou tak významnou prevencí...